BULATS

(The Business Language Testing Service)

İş hayatında yabancı dil kullanan çalışanların dil becerilerini test etmek amacıyla tasarlanmıştır ve Cambridge Üniversitesi liderliğinde hazırlanan bir sınavdır. Sınav, İngilizce'nin yanı sıra İspanyolca, Fransızca, İtalyanca, Almanca ve Felemenkçe olarak da yapılmaktadır.

 

BULATS'ın İçeriği

Testler, çalışanların iş hayatında kullanmaları gereken dil becerileri ile uyumlu olarak hazırlanmıştır. Görev tanımları, şirketler ve ürünler, seyahat, yönetim, pazarlama, müşteri hizmetleri, planlama, raporlama, telefon mesajları, iş yazışmaları ve sunumlar gibi konuları kapsar. Test sırasındaki aktiviteler de, benzer başlıklarda yoğunlaşmaktadır.

BULATS, ayrı ayrı veya beraber girilebilen birkaç testten oluşur. BULATS sınavı 2 şekilde yapılmaktadır. Bilgisayar destekli sınav, kâğıt üzerinde düzenlenen standart sınava göre çok daha kısa bir sürede (sınavdan hemen sonra) sonuç vermektedir. Standart BULATS testi, tüm dil bilgisinin test edilmesidir.

Soruların zorluk derecesini verilen cevaplara göre ayarlayan bilgisayar destekli sınav, 60-70 dakika civarında sürerken; kâğıt üzerinde yapılan sınav 110 dakika sürmektedir. Bu süreler içinde, kişinin dinleme ve okuma becerileri ile kelime dağarcığı ve gramer bilgisi değerlendirilmektedir. BULATS Konuşma Testi, adayla birebir mülakat yapılarak konuşma yeteneğinin test edilmesidir. Yazma becerisinin değerlendirilmesi için 2 farklı konu hakkında, 15 ve 30 dakikalık uygulama yaptırılırken; konuşma becerisinin değerlendirilmesinde ise 3 farklı konunun 4'er dakikalık uygulaması yapılmaktadır.

 

Sınav Süresi

Bilgisayar üzerinde yapılan sınav: 45-60 dakika
Kâğıt üzerinde yapılan sınav: 90 dakika
Konuşma Sınavı: 12 dakika
Yazma Sınavı: 45 dakika

Biz Sizi Arayalım

24 saat içerisinde eğitim danışmanlarımız sizlerle iletişime geçecektir.

gönderiliyor.
Talebiniz ilgili birimlerimize iletildi. En kısa zamanda tarafınıza dönüş sağlanacaktır.