Hangi uluslararası İngilizce sınavına girmek sizin için en doğrusu olur?

Karşınızda onlarca dil sınavı var. Her sınavın da kendine özel bir alanı var. Peki kariyer ve eğitim hedeflerinize göre en uygun dil sınav hangisi?


TOEFL

İleri derecede İngilizceniz olduğunu kanıtladığınız TOEFL IBT sınavı, İngilizce yeterlilik göstergesi olarak en çok kabul edilen sınav. TOEFL belgenizi işe girerken, yüksek lisans ve doktora kabullerinde ve hatta bazı okullarda hazırlık atlamada kullanabilirsiniz.


YDS

YDS, ÖSYM tarafından uygulanan KPDS ve ÜDS sınavlarını çatısı içerisine alan ölçüm sınavıdır. Bu sınava, akademik kariyer yapmaya çalışan kişiler, TUS, DUS ve KPSS’ye giren adaylar, dil tazminatı almak isteyen kamu personelleri girmektedir. Sınav İngilizcenin yanı sıra Fransızca, Rusça, Almanya ve Arapça da yapılabilmektedir.


IELTS

Hazırlanmak için upper-intermediate ya da daha üst düzeyde İngilizceye sahip olmanız gereken IELTS sınavı, yurt dışında yüksek öğrenim görmek isteyenlerin katılması gereken bir sınavdır. IELTS sonucunuzu aynı zamanda belirli kurumlara girerken de kullanabilirsiniz.


PROFICIENCY

Üniversitelerin kendi bünyeleri dahilinde gerçekleştirdiği Proficiency sınavları, öğrencinin dil seviyesini tespit etme amaçlı yapılır. Hazırlık atlama ya da yüksek lisans, doktora vb. eğitimlerdeki yeterlilik seviyesini ölçmede kullanılır.


TOEIC

Upper-intermediate seviyesini geçtiyseniz, TOEIC sınavına hazırlanabilirsiniz. TOEIC, günlük iş İngilizcesi seviyenizin ölçülmesi için girilen bir sınavdır ve pek çok kurum tarafından kabul görmektedir.


BULATS

Cambridge Üniversitesi tarafından hazırlanan sınav, iş hayatındaki dil becerilerini ölçmek için kullanılır. Sınav aynı zamanda İspanyolca, Fransızca, İtalyanca, Almanca ve Felemenkçe olarak da yapılmaktadır.


GMAT

GMAT, Amerika Birleşik Devletleri’nde işletme, yönetim vb. alanlarda yüksek lisans ve doktoraya kabul edilmek için girilen sınavdır. Birçok Amerikan ve Türk üniversiteleri tarafından kabul edilir. Ana dili İngilizce olan Amerikalı öğrencilerin bile girdiği bir sınav olduğu için TOEFL’dan çok daha zordur.


FCE

Orta ve üzeri İngilizce seviyesini belirleyen FCE, Cambridge Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmektedir. İngiltere’deki birçok üniversite ve kolej programına kabul edilmenizi sağlar. Aynı zamanda iş dünyası ve endüstrilerde de geçerlidir.


SAT

ABD’de lisans programlarına kaydolmak isteyen öğrencilerin girdiği SAT, Türkiye’de de bazı eğitim kurumlarında geçerlidir. SAT 1 Amerika’daki üniversiteler için, SAT 2 Türkiye’deki üniversiteler için geçerlidir.


Her sınavın ayrı uzmanlığı var, tüm sınavların ise bir uzmanı var: Nişantaşı İngiliz Kültür Dil Kursu! Gerek akademik gerek iş hayatınızda en yüksek başarıları elde etmek için buraya tıklayın.

Biz Sizi Arayalım

24 saat içerisinde eğitim danışmanlarımız sizlerle iletişime geçecektir.

gönderiliyor.
Talebiniz ilgili birimlerimize iletildi. En kısa zamanda tarafınıza dönüş sağlanacaktır.