IELTS nedir? IELTS sınavında başarı nasıl sağlanır?

IELTS sınavı, İngilizce okuma, yazma, duyduğunu anlama ve konuşma becerilerinizi ölçen, The British Council (BC), University of Cambridge Local Examinations Syndicate (UCLES) ve International Development Programme of Australian Universities (IDP) tarafından ortaklaşa geliştirilmiş bir İngilizce yeterlilik sınavıdır.

IELTS sınavı hangi alanlarda faydalıdır?

IELTS sınavı sonuçları size hem akademik hem de profesyonel anlamda fayda sağlar. IELTS AC TEST, yurt içindeki ve yurt dışındaki üniversitelerde, yüksek lisans, doktora vb. eğitimlerde İngilizce yeterliliğinizi gösterir. IELTS GT ise dil tazminatı, terfi gibi durumlarda ya da işe alımlarda istenir.

IELTS sınavının aşamaları nasıldır?

IELTS, dinleme, okuma, yazma ve konuşma sınavı olarak dört aşamadan oluşur. Dinleme ve konuşma bölümleri IELTS Academic ve IELTS General Training sınavlarında aynıdır. Yazma ve okuma sınavları, akademik ve genel eğitim olarak iki ayrı şekilde uygulanır.

IELTS listening

IELTS dinleme sınavı 4 ayrı dinleme parçasından oluşur ve 30 dakika sürer. Her parça arasında adayın dinlenmesi için 10 dakika mola verilir. Sorular, dinlenen parçalara yönelik sorulardır.

IELTS reading

Genel eğitim okuma sınavı, 3 bölümden oluşur ve 60 dakika sürer. İlk bölümde iki - üç olgusal metin bulunmaktadır. Bu metinler, İngilizce konuşulan bir yerde konuşulabilecek konulardır. İkinci bölümde, iş dünyası ile ilgili iki adet kısa ve olgusal metin vardır. Üçüncü bölümde, genel bir konuda diğerlerinden daha uzun bir metin verilir. Kullanılan metinler, makalelerden alınmaktadır.

Bu üç bölümde sorulan sorular, test usulü, yazarın düşünce ve iddialarına yönelik sorular, özellik, bilgi ve başlık eşleştirme, cümle tamamlama, akışı tamamlama, kısa cevap gibi birçok soru tipini içermektedir.

IELTS writing

Akademik yazma sınavı, 60 dakikadır. Sınavın bu bölümünde, adaylara iki görev verilir. Birinci görevde en az 150, ikinci görevde en az 250 kelime kullanacakları formal bir yazı yazmaları istenir.

İlk görevde yazılacak yazı, verilen bir tablo, grafik ya da diyagramı tarif etmeleri üzerine kuruludur. Bu yazı ile adaydan, grafik veya tabloda gördüğü durumu, sebep sonuç göstererek tanımlaması beklenir. Bu yazı en çok 20 dakikada ve en az 150 kelime ile yazılmalıdır.

İkinci görevde adaydan, verilen bir görüş üzerine, 40 dakikada 250 kelimelik fikir bildiren bir yazı yazması beklenir.

Genel eğitim yazma sınavı, 60 dakikadır. Sınavın bu bölümünde, adaylara iki görev verilir. Adaylar, birinci görevde en az 150, ikinci görevde en az 250 kelime kullanacakları bir yazı yazarlar.

Birinci görevde adaydan, verilen durum ve konu ile alakalı bir açıklama mektubunu en az 150 kelime ile yazması beklenmektedir.

İkinci görevde adaydan, verilen bir konu hakkında, en az 250 kelimelik bir makale yazması beklenmektedir.

IELTS speaking

Bu bölümde aday, günlük hayattaki konuşmalara çok benzeyen bir konuşmayı, karşısında bulunan bir sınav gözetmeniyle gerçekleştirmektedir. Bu sınav, yaklaşık 10- 15 dakika süren, 3 bölümlü bir sınavdır. İlk bölümde, adayın sosyal çevresi, eğitimi ve kişisel özellikleri ile alakalı soruları cevaplaması beklenir

İkinci bölümde adaydan belirli bir konu hakkında iki dakika boyunca konuşması istenir. Bu konuşmadan önce gözetmen adaya bir hazırlık süresi de verir. Üçüncü bölümde adaya, ikinci bölümde verilen konuya dayalı, fikir bazlı sorular sorulmaktadır.

İstanbul’da en iyi IELTS eğitimini veren kuruluş hangisi?

IELTS için iyi bir eğitim verdiğini söyleyen kuruluşlar, İngilizce yeterliliğinize göre hareket etmelidir. Seviyeniz, upper-intermediate’ın üzerinde değilse ve buna rağmen bir kuruluş, size çok iyi bir puan aldırabileceğini söylüyorsa; bu durum, o kuruluşun profesyonelce hareket etmediğini gösterir. IELTS eğitimi almanız için seviyeniz, B2’den yüksek olmalıdır.

Eğitmenlerinizin de IELTS alanında uzman olması gerekmektedir. Bu sebeple,

Nişantaşı İngiliz Kültür olarak, İstanbul’daki en iyi IELTS eğitimini vermekteyiz.

Nişantaşı İngiliz Kültür’de IELTS eğitimi nasıl işliyor?

Nişantaşı İngiliz Kültür’de ilk olarak yeterlilik seviyeniz, beceri tabanlı bir seviye tespit sınavıyla ölçülür. Upper-intermediate seviyesini geçmiş öğrenciler, kursa kabul edilir. Aday öğrencilerin hedeflediği puan ile IELTS sınavına katılacağı tarih de göz önünde bulundurularak, toplam ders ve beceri ağırlıkları bazında kendisine özel bir plan sunulur.

Nişantaşı İngiliz Kültür’ün IELTS eğitmenleri, bu konuda uzman kişiler mi?

IELTS eğitmenleriniz, verdikleri eğitim alanında başarısını kurumumuza kanıtlamış kişilerdir. Kendileri aynı zamanda IELTS sınavında uygulayıcı pozisyonda çalışmışlardır. Akademik düzeyde İngilizce yeterlilik sınavlarında, öğrencilerini büyük oranda hedef skorlarına ulaştırmışlardır.

IELTS ‘e uzman bir kurumla hazırlanmak istiyorsanız, lütfen burayı tıklayın.

Biz Sizi Arayalım

24 saat içerisinde eğitim danışmanlarımız sizlerle iletişime geçecektir.

gönderiliyor.
Talebiniz ilgili birimlerimize iletildi. En kısa zamanda tarafınıza dönüş sağlanacaktır.