İngilizce konuşmak gerçekten çok mu zor?

Modern dünyanın yeni ortak dili İngilizce. Şirketler ve insanlar giderek daha fazla yabancı kişilerle diyalog ve işbirliğine gitmek için İngilizce kullanmayı zorunlu görüyor. Buna koşut olarak, ülkemizde de on yıllardır bu alanda eğitimler, İngilizce odaklı okul ve dersane programları, öğrenme setleri piyasaya sürülüyor. İngilizce multimedya programları, İngilizce hafıza teknikleri, NLP ile İngilizce gibi pek çok farklı yöntem üzerinden İngilizce öğrenmeye ve anlaşmaya çalışıyoruz.   

Peki neden kendimizi özellikle konuşma konusunda bu kadar çaresiz ve başarısız hissediyoruz?

Bunun temel nedenlerinden biri tabii ki İngilizce dil yapısının ve cümle kurma formüllerinin, farklı bir dil ailesinden gelen Türkçemize tamamen ters ve yabancı olması. Ancak bu hiç de aşılamayacak ve gerekli sabrı gösterdiğinizde üstesinden gelinemeyecek bir engel değil.


Kendinize uygun yöntemi seçin!

İngilizce öğrenmenin ilk adımı kişinin hedefini (örn. IELTS, TOEFL gibi akademik bir sınava girmek, yurtdışında kendini idare edebilmek, iş amaçlı çok iyi sözlü ve yazılı iletişi kurabilmek gibi)  doğru tespit etmesidir. Bu hedefe ne kadar zamanda ulaşması gerektiği, eğitim geçmişi ve öğrenme profili doğru yöntemin seçilmesi açısından kritiktir. İnsanlarla iletişim içinde olmak sizi rahatlatıyorsa, bilgisayar tabanlı bir yöntem sizin için sıkıcıdır. Grup içinde ders almak dikkatinizi dağıtıyor ve veriminizi düşürüyorsa, özel dersle çok daha hızlı hedefinize yürüyebilirsiniz.  Seçeceğiniz yöntem, size İngilizce pratik yapmak konusunda kolaylıklar ve mümkünse ek imkanlar sağlamalıdır. 


Dil öğrenmenin emek, çaba ve zaman gerektirdiğini unutmayın!

Bugünden yarına akıcı bir şekilde konuşmanızı sağlayacak sihirli bir yöntem ne yazık ki henüz icat edilmedi. Seçtiğiniz eğitim modeli ve yöntemi ne olursa olsun, bireysel çaba ve isteğinizin olmazsa olmaz olduğunu unutmayın. Kendinize süre konusunda gerçekçi hedefler koyun. Kısa sürede öğrenemediğinizde, ya da aşırı yüklenme sonucu eski konuları unutmaya ya da karıştırmaya başladığınızda, konuşmaya çalışırken kilitlendiğinizde demotive olup ben bu işi yapamayacağım psikolojisine girmeniz, İngilizce öğrenmenizin önündeki en önemli engeldir. Dillerin de yaşadığını ve geliştiğini, en ileri seviyede dahi öğreneceğiniz yeni kullanım şekilleri, kalıplar ve kelimelerle karşılaşacağınızı bilin.


İngilizceyi hayatınızın bir parçası haline getirin!

İngilizce kullanmak ve konuşmak için hiçbir fırsatı kaçırmayın. Dinlediğiniz, okuduğunuz herşey için bu geçerlidir ve günümüz dünyasında çok kolaydır. İngilizce gazeteler ve araştırmalar okumak, filmleri İngilizce altyazılı izlemek konusunda kendinizi zorlayın. Bir yabancıyla konuşma fırsatı elinize geçtiğinde geri durmayın. Hiçbir makul yabancının kendisiyle iletişim kurmaya çalışan biriyle dalga geçmeyeceğine emin olabilirsiniz.


Hata yapmaktan korkmayın!

İngilizce konuşmaya çalışanlar için en önemli psikolojik engellerden biri, gramer kurallarına körü körüne bağlı kalmaya çalışmak ve telaffuzda hata yapmaktan korkmaktır.

Rahat olun.

Anadili İngilizce olan kişilerin bile gramer kurallarını yüzde yüz doğru kullanmadığını bilin. Tüm dünyada konuşulan bir dilin tek bir geçerli bir aksanı olamayacağını da hatırınızda tutun.  Bir İtalyan İngilizce’yi İtalyan aksanıyla, bir Fransız ise Fransız aksanıyla çekinmeden konuşur. İngilitere’nin ve Amerika’nın farklı kısımlarında birbirinden çok farklı aksanlar konuşulur.

Anadilinde hızla konuşan birini hemen anlayamamanız ya da farklı bir aksan duyduğunuzda adapte olamamanız da doğaldır. Bir söylenişi anlamadığınızda tekrar ettirmenin ve yavaş söyletmenin hiçbir sakıncası yoktur.

Gramer kuralı ve aksan için kendinize eziyet etmek yerine iletişime ve  ne anlatmak istediğinize odaklandığınızda, İngilizce konuşmanın giderek kolaylaşacağını siz de farkedeceksiniz.

Biz Sizi Arayalım

24 saat içerisinde eğitim danışmanlarımız sizlerle iletişime geçecektir.

gönderiliyor.
Talebiniz ilgili birimlerimize iletildi. En kısa zamanda tarafınıza dönüş sağlanacaktır.