İngilizce öğrenmek için neler yapmalıyım?

Değerli Öğrenci Adayımız,

Dil öğrenmenin gerekliliklerinden ilki, kendi dilinizin kurallarının bir başka dilin kurallarıyla aynı olmadığını kabul etmektir. İşte bu yüzden, kendi ana dilini nasıl öğrendiğini hatırlamalısınız! Hiçbir dil formüller üzerinden yola çıkılarak öğrenilemez.

Duyun...

Çevrenizdeki sesler, çocukken sizin için altın değerindeydi; hatırlayın. Her birini taklit ettiniz. Araba sesini, kedi sesini, kuş sesini... Ve anne-babanızın seslerini... Söz gelimi, okula başladığınızda zaten Türkçe konuşabiliyordunuz; ne zaman ki dil bilgisi dersi girdi hayatınıza, o zaman öğrendiniz cümleyi hangi öğe dizilimiyle kurduğunu. Şimdi yapmanız gereken, profesyonel bir yardım alsanız da almasanız da bu dilin kullanıldığı her şeyi dinlemek. Sosyal hayat dialogları, müzik, film, internet üzerinden bulunabilecek her türlü “listening” çalışması... Dinleyin! Siz de yapabilirsiniz!

Konuşun...

Biliyoruz ki, ilk etapta konuşmaya çekinecek, utanacaksınız. İşte bu noktada, hemen 2 yaşına dönmelisiniz. İnsanlar yarım yamalak konuşmanıza nasıl da hayran kalıyorlardı ve sizi ne kadar sevimli buluyorlardı, değil mi? Çünkü henüz konuşmaya başladığınızı biliyor ve size destek olmak için ellerinden geleni yapıyorlardı. Unutmayın ki, hiç kimse dünyaya gelirken beynine 3-4 yabancı dil yüklenerek doğmuyor. Yanlış yapmanız son derece normal ve size yardımcı olacak insanlar mutlaka var. Bir zaman sonra kendinize olan güvene siz bile inanamayacaksınız!

Görün...

Yaptığınız tüm çalışmaların içinde, özellikle çift anlamlı kelime ve ifadelerde, kafanız çok karışacak. Bu yüzden görmeli, görsel olarak hafızana bir şeyleri kazımalısınız. Örneğin; deyimleri çalışırken, bu deyimlerin size görsel olarak sunulabileceği platformları mutlaka takip etmelisiniz.

Okuyun...

İngilizce'nin tüm kurallarını bildiğinizi düşünün. Tüm dil bilgisi başlıklarına hakimsiniz. Peki telaffuz? Elinize geçen her metnin anlamını çıkarmaya gayret edin ya da etmeyin; okuyun! Kimi zaman yüksek sesle hatta ayna karşısında, ağız hareketlerinizi kontrol ederek; kimi zaman içinizden takip ederek... İşte bu aşamada, dil bilgisi kurallarını da kendiliğinden yavaş yavaş oturtmaya başlamış olacaksınız. Kalıplar, istem dışı bir algıyla kafanıza yerleşecek. Bir de bunları kontrol ettirebileceğiniz profesyonel bir mekanizma edindiniz mi, nefis!

Yazın...

Duyduğunuz tüm kelimeleri yazmaya gayret edin. Evet yanlış yazacaksınız, evet komik olacak ve siz bile güleceksiniz; ama zamanla düzelecek. Siz yazdıkça, önce kelimeleriniz düzelecek, sonra kurduğunuz cümlelerin yapıları, sonra yazdığınız metnin çerçevesi ve kuralları. En iyi yazılmış makaleleri bol bol taklit etmeye çalışın. Zamanla sonuca siz bile şaşıracaksınız.

İngilizce öğrenmede neden zorlandığınızı biliyoruz; nasıl öğreneceğinizi de! Uzman bir bakıştan yardım almak isterseniz, biz buradayız!

Biz Sizi Arayalım

24 saat içerisinde eğitim danışmanlarımız sizlerle iletişime geçecektir.

gönderiliyor.
Talebiniz ilgili birimlerimize iletildi. En kısa zamanda tarafınıza dönüş sağlanacaktır.