Unutulmaz şarkıların sözleri, aslında hangi hisleri anlatıyor?

Müzik ruhun gıdası, ancak doğru beslenmek her açıdan şart. Hayatınızın en önemli gününün giriş şarkısı, ona aşık olduğunuzu söylerken arkada çalan şarkı, annenizle dans ederken dinlediğiniz hareketli şarkı... Melodileri iyi güzel de, acaba sözleri ne diyor?

Gelin bu güzel şarkıların sözlerine bir göz atalım.

I will always love you – Whitney Houston

Aşk denince akla gelen ilk şarkılardan biridir I will always love you, hayatımızın en romantik anlarına eşlik etmiştir ama aslında bir ayrılık şarkısıdır. Birbirleri için yaratılmış olmadıklarına inanan ancak birbirlerine de deli gibi aşık olan iki sevgilinin hüzünlü ayrılığını anlatır.

 

You know I’m no good – Amy Winehouse

Arkada bu şarkı çalarken, sevgilinizle tatlı tatlı dans ettiniz belki ama size yine kötü bir haberimiz var, bu şarkı da çok mutlu çiftlere göre değil. Şarkı birbirine karşı pek de sadık olmayan karı kocanın hikâyesini anlatıyor.

 

Like a stone – Audioslave

Sert çocukların bir ağızdan söyledikleri bu şarkı, söz yazım sanatında önemli bir yere sahip. Şarkıyı seslendiren Chris Cornell tarafından yazılan şarkı, ölümü bekleyen birinin hislerini anlatıyor. Yani düşündüğünüzden daha derin anlamlara sahip.

 

Macarena – Los del Rio

Minicikken, annelerimizin babalarımızın yanında ne dans ettik Macarena ile öyle değil mi? Peki aile boyu eğlence sağlayan bu şarkı, aslında neyi anlatıyor biliyor musunuz? Askere giden sevgilisini iki ayrı adamla aldatan kadın Macarena’nın çapkınlıklarını...

 

Someone like you – Adele

Someone like you da sevgililerin göz göze bakarken söylediği şarkılardan, ancak burada güzel Adele, evlenen ve artık çok mutlu olan eski sevgilisine hüzünlü bir şekilde sesleniyor. “Neyse boş ver, senin gibi birini bulurum ben.” diyor. Düşünsenize, sevgilinizin gözlerinin içine bakarak “Senin gibi birini bulurum” diyorsunuz. Türkçe söyleseniz, şimdi ayrılmıştınız. Bizden söylemesi.

 

I kissed a girl – Katy Perry

Katy Perry’i tanımamıza imkân veren bu şarkıyla da arkadaş arkadaşa ne eğlenmiş, ne danslar edilmiştir! Perry ise bu şarkıda bir kızı öptüğünü söylüyor ve “umarım erkek arkadaşım bu duruma çok takılmaz” diye ekliyor.

 

El tango Roxanne

Moulin Rouge’un unutulmaz sahnelerinden ve unutulmaz soundtracklerinden El tango Roxanne, orijinalinde The Police’in şarkısı. Yani hem 80’leri hem de 2000’leri etkileyen bir şarkı. Şarkının sözleri ise bir hayat kadınına aşık olan gencin acısını anlatıyor. Yani romantik gecelere pek uygun değil. En azından kız arkadaşınıza hediye etmemeye özen gösterin.

Bu ve bunlar gibi birçok şarkının sözlerini anlayabilmek ve duygu bütünlüğünü yakalamak için iyi bir yabancı dil eğitimi sizi bekliyor. Haydi, buraya tıklayın ve bizimle tanışın!


Biz Sizi Arayalım

24 saat içerisinde eğitim danışmanlarımız sizlerle iletişime geçecektir.

gönderiliyor.
Talebiniz ilgili birimlerimize iletildi. En kısa zamanda tarafınıza dönüş sağlanacaktır.