Yeni bir dil öğrenmek, beyninizi geliştiriyor!

Yeni bir dil öğrenmenin sosyal ve profesyonel anlamda sağladığı faydaları neredeyse hepimiz biliyoruz. Peki dil öğrenmenin aynı zamanda sağlığınıza faydalı olduğunu biliyor muydunuz?

Gelin, yabancı dil öğrenmenin faydalarına tek tek bakalım.


Yeni bir dil öğrenmek hafızanızı güçlendirir.

Yabancı bir dil öğrenmek, beynimizdeki dil öğrenme merkezinin ve anıları depolayan bölüm olan hipokampüsün büyümesini sağlar. Bu sebeple, ikinci bir dil bilen kişilerin beyni daha büyük, hafızası daha güçlü olur.


Alzheimer’ı ve bunamayı yavaşlatır.

Yapılan araştırmalar, yabancı dil öğrenmenin Alzheimer ilaçlarından daha kuvvetli olduğunu söylüyor. Normal bir ilaç bu hastalığı 6-12 ay geciktirirken; yabancı dil öğrenmek, Alzheimer’ın ortalama 4,5 yıl gecikmesini sağlıyor.


Zekanızı geliştirir.

Dil öğrenmek, beyni güçlendiren iyi bir egzersizdir. Öğrendiğimiz her yeni dil, yeni bir gramer yapısını karşımıza sunar. Bu yeniğini keşfetme süresi, beynimizin güçlenmesini sağlar.


Beyninizin genç kalmasını sağlar.

Birden fazla dil bilen kişilerin zihinsel aktiviteleri, yabancı dil bilmeyenlere göre daha keskindir. Nasıl ki düzenli spor yaptığımızda bedenimiz genç kalıyor, ikinci bir dil bilmek de beyin fonksiyonlarının aktif olmasını sağlıyor ve zihni genç tutuyor.


Bilişsel becerilerinizi güçlendirir.

Soyut kavramları görebilmek ve anlayabilmek, özellikle eğitim ve iş hayatında çok önemlidir. Yabancı dil öğrenmek, bilişsel becerilerinizi güçlendirerek, bu yönünüzü geliştirir.


Farklı kültürleri anlamanızı sağlar.

Farklı kültürleri anlamak, onların hassasiyetlerini görebilmek duygusal zekanıza da güç katar. Sosyal ilişkileriniz güçlenir. Bu da kariyerinize olumlu olarak yansır.


Evde iki ayrı dilin konuşulması, çocukların eğitimi için de faydalı.

Eski inanışın aksine, yapılan araştırmalar iki ayrı dilin konuşulduğu evlerdeki çocukların derslerinde daha fazla başarı sağladığını söylüyor. Çoklu dil ortamının sağlandığı evlerde zihinsel becerileri gelişen çocuklar, akademik hayatlarında daha başarılı oluyor.

Kısacası, yabancı dil öğrenmek yediden yetmişe herkes için hem mutluluk hem sağlık kaynağı. Yaşayacak tek bir hayatımız varsa ve bunu en iyi şekilde yaşamak istiyorsak, neden hemen yeni bir dil öğrenmeye başlamayalım?

Nişantaşı İngiliz Kültür Dil Kursu olarak bu kararınızın her zaman yanındayız.

 

Biz Sizi Arayalım

24 saat içerisinde eğitim danışmanlarımız sizlerle iletişime geçecektir.

gönderiliyor.
Talebiniz ilgili birimlerimize iletildi. En kısa zamanda tarafınıza dönüş sağlanacaktır.